WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA PAŃSTWOWEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ IM. FRYDERYKA CHOPINA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA PAŃSTWOWEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ IM. FRYDERY...

"Ciepłe Mieszkanie" na Warmii i Mazurach

KOPERNIK.TV
32 miliony złotych trafią do 30 gmin województwa warmińsko-mazurskiego. To dotacje z programu „Ciepłe Mieszkanie”.

32 miliony złotych – właśnie tyle dodatkowych środków trafi do gmin z województwa warmińsko-mazurskiego w ramach drugiego naboru programu „Ciepłe Mieszkanie”. „Program „Ciepłe Mieszkanie” jest programem realizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przy współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska m.in. w Olsztynie i zakłada termomodernizację i wymianę źródeł ciepła przy partnerstwie samorządów” – wyjaśnia Bartosz Nowicki, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Do olsztyńskiego Funduszu wpłynęły łącznie 33 wnioski. Spośród nich wybrano 30 gmin, które po podpisaniu umów będą pomagać mieszkańcom w uzyskaniu dodatkowych środków. Kto może skorzystać z dofinansowania? „Właściciele i osoby z ograniczonym prawem rzeczowym lokali znajdujących się w budynkach wielorodzinnych, a także wspólnoty mieszkaniowe liczące od 3 do 7 lokali” – wymienia prezes Nowicki.

Wśród gmin, którym przyznano środki, znalazły się m.in. gmina Płoskinia, Elbląg, Pasym i Sępopol. „To jest jedna z szeregu umów, które podpisałem z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, to nie jest pierwsza i życzę sobie, żeby to nie była ostatnia i wiem, że to nie będzie ostatnia umowa. Mieszkańcy na tego typu środki, na tego typu umowy, na tego typu programy czekają” – podkreśla Zygmunt Tucholski, wójt gminy Elbląg. „Każde dofinansowanie w tych zmianach, które pomogą potem łatwiej utrzymać lokale mieszkalne i dostosować do warunków, które będą niedługo wymagane od wszystkich, a pewnie za kilka lat nas to spotka, więc każde pieniążki dzisiaj zainwestowane później będą dawały zwrot, lub oszczędności” – dodaje Zbigniew Kowalski, wójt gminy Płoskinia. „Cieszę się, że możemy skorzystać z tych środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i zapraszamy mieszkańców do korzystania, bo to nie koniec, możemy aneksować umowy, ten program się dla nas nie zamyka i zapraszamy mieszkańców Pasymia do czynnego udziału” – przekonuje burmistrz Pasymia Marcin Nowociński.

Duże dofinansowania trafiły do gmin Pieniężno i Kozłowo. Na realizację zadań programowych gmina Pieniężno otrzymała ponad 2,5 miliony złotych, zaś gmina Kozłowo podpisała umowę na ponad 3 miliony 260 tysięcy złotych. „Mamy troszeczkę bloków mieszkalnych, dużych, takich, które od lat są zaniedbane. Ze względu na to, że nie ma tam wspólnot mieszkaniowych, trochę był problem z pozyskiwaniem pieniędzy, ale teraz, z tego, co wiemy, w tym programie tych wspólnot nie musi być, może być nawet indywidualnie wniosek składany, w związku z tym być może mieszkańcy skorzystają w dużej mierze z tego właśnie programu” – mówi Marek Wolszczak wójt gminy Kozłowo. „W zakresie konieczności poprawy warunków energetycznych budynków wielorodzinnych, to te potrzeby na naszym terenie są bardzo duże i na pewno te środki, jestem przekonany, zostaną wykorzystane. Dzięki temu będziemy oszczędzać energię, ale też będziemy bardziej ekologiczni” – podkreśla burmistrz Pieniężna Krzysztof Kisiel.

Termin realizacji działań objętych wsparciem mija w 2026 roku.