WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA PAŃSTWOWEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ IM. FRYDERYKA CHOPINA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA PAŃSTWOWEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ IM. FRYDERY...

Pomysł na małe miasta

LIDZBARK WARMIŃSKI
Rewitalizacja miast i rozwój przestrzenny, koncepcje slow i smart city, uwarunkowania rozwoju małych miast oraz ich potencjał. To niektóre z tematów konferencji naukowej „Alternatywne modele rozwoju miast”, zorganizowanej w Lidzbarku Warmińskim.

W konferencji uczestniczyli naukowcy z całej Polski, samorządowcy, byli też zagraniczni goście. Sporo uwagi poświęcono sieci miast  Cittaslow, która może być wsparciem dla samorządów. „Wiele miast w naszym regionie rozwija się dzięki wsparciu funduszy unijnych i dzięki bardzo ciężkiej pracy burmistrzów tych miast. Sieć miast Cittaslow, do której należymy, przyczynia się do tego, że ten wzrost małych i średnich miasteczek jest coraz bardziej dynamiczny” - podkreśla Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.

Obecnie w Polsce do sieci Cittaslow należy niemal 30 miasteczek, na świecie już ponad 200. Na Warmii i Mazurach miasta z sieci mogą liczyć na dodatkowe środki z Unii Europejskiej – w obecnej perspektywie finansowej to 50 mln euro, trwają prace nad podobnym programem w nowej perspektywie.

Konferencji towarzyszyły warsztaty dla samorządowców. Ich tematyka była różnorodna – organizacja bezpiecznej przestrzeni miejskiej, wykorzystanie tożsamości miast,  Karta Rozwoju Małego Miasta. Prowadzącymi byli naukowcy z Politechniki Łódzkiej i Gdańskiej oraz Uniwersytetu Łódzkiego.