Cztery komisariaty: w Dobrym Mieście, Olsztynku, Biskupcu i Barczewie. Do tego sześć posterunków: w Dywitach, Gietrzwałdzie, Jezioranach, Purdzie, Jonkowie i Stawigudzie. To dzięki służącym w nich policjantom mieszkańcy powiatu olsztyńskiego i turyści mogą czuć się bezpiecznie. Specyfikę pracy policjantów w małych miejscowościach omawiano w trakcie obchodów Święta Policji w Olsztynku. „Jeśli chodzi o służbę w małej miejscowości to tak naprawdę jest ciężka, ponieważ zajmujemy się wszystkimi zagadnieniami” - przyznaje asp. Sylwia Bojarowicz z komisariatu policji w Dobrym Mieście.
Policja cały czas poprawia komunikację z mieszkańcami. Jedno z nowych narzędzi to Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, czyli aplikacja umożliwiająca anonimowe zgłoszenie niepokojących nas sytuacji. „Społeczeństwo szybciej reagując, szybciej komunikując się z policją, czy z podobnymi służbami, zapobiega takim zdarzeniom. My oczywiście staramy się zapobiegać, ale naszymi oczami jest społeczeństwo i jeżeli całe społeczeństwo będzie z nami współpracowało, to nam wszystkim będzie bezpieczniej” - podkreśla insp. Piotr Zabuski, komendant miejski policji w Olsztynie. O wadze takiej współpracy świetnie wiedzą samorządowcy z powiatu olsztyńskiego. „My na co dzień współpracujemy z policją, staramy się, aby ta współpraca była na wysokim poziomie. Spotykamy się bardzo często, realizujemy zadania w kwestii bezpieczeństwa, organizujemy różne festyny, spotkania, także dofinansowujemy policję, jak tylko jest to możliwe” - informuje Zbigniew Załuski, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.
Podczas uroczystych obchodów Święta Policji w Olsztynku
awanse na wyższy stopień otrzymało 55 funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji, pełniących służbę na terenie powiatu olsztyńskiego. Sześciu policjantów otrzymało natomiast statuetki lidera za wyróżniającą pracę i stosunek do służby.