Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA PAŃSTWOWEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ IM. FRYDERYKA CHOPINA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA PAŃSTWOWEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ IM. FRYDERY...

Albatros zimą

FUNDACJA ALBATROS
Zima to specyficzny czas w roku. Pracownikom Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie nie brakuje wtedy zajęć.

Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie, który prowadzi olsztyńska fundacja Albatros, to miejsce, do którego w ciągu roku trafia nawet 700 skrzydlatych pacjentów. Część z nich potrzebuje pomocy właśnie zimą, kiedy ich dostęp do pokarmu bywa utrudniony. Ostatniej zimy było to ponad 50 ptaków. „Szczególnie szponiaste ptaki trafiają do nas w tym okresie, bo duża okrywa śnieżna, która długo leży, uniemożliwia im polowanie. Muszą zadowalać się padliną przydrożną, a to powoduje, że często ulegają wypadkom” - wyjaśnia dr Ewa Rumińska, prezes Fundacji Albatros.

Do ośrodka podczas zimowych miesięcy często przywożone są także łabędzie. Niektóre z nich trafiają tu na skutek niewłaściwych interwencji człowieka. „Jest takie przeświadczenie, że jak łabędź leży na jeziorze, to znaczy, że do niego przymarzł. Ja zawsze powtarzam, że one mają specyficzną fizjologię, przygotowują się do zimy, zbierają zapasy i ich strategią jest oszczędzać energię. Jeżeli akwen jest zamarznięty i nie mają gdzie pływać, to po prostu siedzą na lodzie” - mówi dr Rumińska. Tu warto też wspomnieć o sowach – składają jaja zimą, a w lutym można spotkać opierzone pisklęta, których w żadnym wypadku nie wolno zabierać ze środowiska.

Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie to miejsce, gdzie nigdy nie brakuje pracy. Od lat współpracują z nim doświadczeni weterynarze, rośnie także liczba wolontariuszy i przyjaciół tego miejsca. Przykładem jest pani Agata, która z ośrodkiem związana jest od kilku lat. Trafiła tu na praktyki studenckie, teraz regularnie odwiedza ptasich przyjaciół. „Przez dobre dwa miesiące pracowałyśmy i od tej pory atmosfera tego ośrodka mnie pochłonęła, bo to zupełnie inne miejsce na ziemi, tu jest cisza, spokój, niedaleko Olsztyna, a zupełnie inny świat. Ludzie są tu bardzo życzliwi i ta empatia do zwierząt działa magicznie i kojąco” - przekonuje pani Agata.

Specjaliści z Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie przypominają, że w momencie, gdy znajdziemy rannego ptaka, najlepiej kontaktować się z Ptasią Strażą, czyli przeszkolonymi mieszkańcami regionu, którzy będą w stanie pomóc. Na terenie powiatu olsztyńskiego z Ptasią Strażą można kontaktować się pod numerami telefonów 89 52 28 112 i 603 777 858. Poza powiatem olsztyńskim wybrać należy numer alarmowy 112 lub kontaktować się z najbliższym ośrodkiem rehabilitacji ptaków. Ich lista dostępna jest na stronie internetowej Fundacji Albatros: www.falbatros.pl.

Każdy z nas może pomóc dzikim ptakom – przekazując Fundacji Albatros 1 procent swojego podatku. Numer KRS Fundacji to 0000263522.