WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA PAŃSTWOWEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ IM. FRYDERYKA CHOPINA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA PAŃSTWOWEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ IM. FRYDERY...

Turystyka MIG

RADIO PLUS OLSZTYN/ TELEWIZJA KOPERNIK
Projekt „Turystyka w MIG”, realizowany przez Zachodniomazurską Lokalną Organizację Turystyczną, ma umożliwić osobom niesłyszącym zwiedzanie Mazur Zachodnich z przewodnikami posługującymi się językiem migowym.

„Turystyka w MIG” to projekt, który był finansowany przez Narodowy Instytut Wolności. Skierowany jest do osób głuchy, które do tej pory w branży turystycznej były pomijane. Do tej pory przyjmowano, że turystom z niepełnosprawnością słuchu wystarczą opisy miejsc, które zwiedzają, okazało się jednak, że język migowy ma zupełnie inną konstrukcję, w związku z tym opisy były dla tej grupy turystów niezrozumiałe. Osób głuchoniemych w Polsce jest wiele – do związku należy ponad 100 tysięcy osób, wiele jest niezrzeszonych. Stąd pomysł, by poprzez działania podjęte przez Zachodniomazurską Lokalna Organizację Turystyczną umożliwić im zwiedzanie z przewodnikami posługującymi się językiem migowym.

W ubiegłym roku powstały spoty promujące Mazury Zachodnie skierowane do osób niesłyszących, pojawiły się również wycieczki, które oprowadzali przygotowani przewodnicy. W języku migowym nie funkcjonowało wiele pojęć dotyczących historii, architektury, kultury – ten projekt pomaga zatem również wzbogacić język migowy o związane z tymi dziedzinami zwroty.

Spoty, które można obejrzeć na stronie ZLOT, opisują wiele ciekawych miejsc. Ich realizacja okazała się strzałem w dziesiątkę, zyskały ogromne uznanie wśród niesłyszących turystów. Ich odbiór nie ograniczył się do regionu Warmii i Mazur – obejrzało je wiele osób z całego kraju, a nawet za granicami Polski. Kursy języka migowego dla przewodników i osób pracujących w jednostkach samorządowych także cieszą się popularnością. Te działania to znakomita forma promocji Mazur Zachodnich skierowana do osób niesłyszących.